Hra doby covidovej — recenzia na Among Us

Barbora Schreiberová
3 min readJan 29, 2021

Čo robiť, keď sa s ľuďmi nemôžeme stretávať, ale radi by sme si zahrali Osadníkov z Katanu alebo Monopoly? Netreba zúfať, technologické výdobytky dnešnej doby majú odpoveď na všetko, aj na klasické hry.

Zdroj: Epic Games

Spoločenská videohra Among us, ktorá je založená na dedukcii, vznikla v roku 2018 ako online hra pre smartfóny. Neskôr svoje pôsobenie rozšírila na Microsoft Windows či Nintendo Switch — stala sa hrou naprieč platformami. Napriek tomu, že počiatky hry siahajú do roku 2018, je to práve rok 2020, kedy hra vyšla na výslnie. Pripisovať to môžeme aj pandémii Covid-19, pretože práve počas nej zažili najväčší úspech služby, pri ktorých osobný kontakt nebol dôležitý.

Hru Among us som si vyskúšala hrať niekoľkokrát, naposledy to bolo 02.01.2021. Hru je možné hrať v dvoch módoch: Public — verejnom, alebo Private — súkromnom. Pretože sa jedná o multiplayer hru pre 4–10 hráčov, sami si môžeme určiť či chceme hrať len s našimi priateľmi alebo s náhodnými ľuďmi po svete. Hra funguje na troch serveroch (Severná Amerika, Európa, Ázia).

Pri výbere hry majú hráči možnosť vybrať si jeden z troch svetov. Princíp hry zostáva stále rovnaký, a to odhaliť podvodníka, ktorý zabíja členov posádky. Členovia posádky sa snažia naopak opraviť vesmírnu loď, a tak vyhrať hru. Prvé, čo mi pri hraní tejto hry napadlo, je „Mestečko Palermo“. Aspoň tak sme ako deti nazývali hru na mafiu. Princíp dedukcie, hľadanie vraha medzi dedinčanmi je veľmi podobný, ale skoro všetko ostatné sa líši.

Ukažka z hry

Vďaka úplne novému pohľadu na známy koncept sa hra stáva jedinečnou. Ako obrovskú výhodu vidím možnosť hrať hru, buď na počítači, alebo na smartfóne, nie je potrebné vlastniť žiadnu špeciálnu hernú konzolu. Takisto je to dobrý spôsob ako stráviť čas s ľuďmi, s ktorými sa nemôžeme stretnúť. Vývojári zvolili výrazné farby postavičiek a relatívne jednoduchú grafiku bez rušivých prvkov, a tak sa príjemne hrá aj dlhšiu dobu.

Ako najväčšiu nevýhodu vidím problémy v pripojení a preťaženosť serverov. Takisto hru nie je možné hrať bez použitia internetu — čo je logické, ale počas nudnej cesty vo vlaku si ju človek nezahrá. Povedala by som, že je nevyhnutná aspoň základná znalosť angličtiny, no pokiaľ hráme s priateľmi stačí porozumieť len textom z hry. Niekoľko hier trvá kým sa človek zorientuje a pochopí hernú dynamiku.

Osobne by som odporučila hrať hru s priateľmi či známymi pomocou videohovoru. Použitie vstavaného chatu je zdĺhavé a neposkytuje toľko priestoru na komunikáciu ako hovorená reč. Ideálny počet hráčov pre hru je 10. Myslím si, že je to skvelá hra, ktorá stojí za vyskúšanie v prípade, že ste jej v roku 2020 nepodľahli. Je to teraz alebo nikdy, pretože je otázne či úspech hry pretrvá aj po zdarnom konci pandémie.

--

--