Wikipédia ako vzdelávací nástroj

Barbora Schreiberová
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 21, 2021

--

Počiatky Wikipédie — otvorenej internetovej encyklopédie siahajú do roku 2001. V tej dobe vznikal projekt Nupedia, ale po prijatí myšlienky encyklopédie na spôsob wiki (=webová stránka, ktorá umožňuje návštevníkom pridávať, odstraňovať a upravovať obsah), vznikol otvorenejší projekt, ktorý si vzal „wiki“ do svojho názvu.

Dôvody prečo Wikipédia prekonala tlačené encyklopédie sú jednoznačné. Kolaboratívna tvorba umožňuje tvorbu obrovského množstva hesiel, internetová podoba zase neobmedzené kapacity. Zároveň, čo je dôležité, Wikipédia je pre všetkých zadarmo. Prispievateľom aj editorom sa môže stať hocikto. To je zároveň jej zdôrazňovanou slabou stránkou (kritika správnosti informácií).

Okrem pôvodnej anglickej lokácie, je Wikipédia písaná vo viac ako 300 jazykoch, pričom obsahuje cez 56 miliónov článkov. Dobrovoľní prispievatelia do českej Wikipédie vytvorili cez 478 148 článkov, a tak je v celkovom poradí na 27. mieste.[1]

Kresba vytvorená vizuálnym umelcom Bryanom Mathersom na základe myšlienky od Lucy Compton-Reid na konferencii #OER17 v roku 2017. “The greatest open learning project”.

Wikipédia ako prostriedok aktívneho vzdelávania

Niet pochýb, že Wikipédia je dobrý východzí zdroj pri vyhľadávaní informácií. Vďaka tejto encyklopédii môžeme čítaním jednotlivých článkov pasívne nadobúdať vedomosti. Pre pasívne vzdelávanie je charakteristické jednosmerné úsilie učiaceho sa.[2]

Čo je však oveľa zaujímavejšie, a čo z nej robí skutočne vzdelávací nástroj je to, že Wikipédia umožňuje vzdelávať sa aktívne. Aktívne vzdelávanie vyžaduje od študentov, aby čítali, diskutovali, písali a riešili problémy. Zdôrazňuje sa uplatňovanie myšlienkových procesov akými sú analýza, syntéza či hodnotenie.[3] V prípade Wikipédie je to práve tvorenie a upravovanie hesiel, ktoré vyžaduje aktívny prístup k vedomostiam.

Veľká štúdia v roku 2016 skúmala študijné pokroky v prípade, že študenti dostali úlohu editovať Wikipédiu v rámci svojho štúdia. Výsledky ukázali, “ že úlohy z Wikipédie poskytujú študentom hodnotnú digitálnu/informačnú gramotnosť, schopnosť kriticky vyhľadávať, rozvíjať tímovú spoluprácu a zlepšenie technologických zručností.“[4] Dokonca študentov takto zadané úlohy motivovali viac ako tradičné písané práce.

Viac na: Student Learning Outcomes using Wikipedia-based Assignments Fall 2016 Research Report

Vzdelávanie skrz Wikipédiu v ČR

Správu Wikipédie a jej ďalších projektov má na starosti americká Wikimedia Foundation. V Českej republike podporuje rozvoj Wikimedia projektov pobočka Wikimedia Česká republika.[5] V rámci svojej činnosti poskytujú odbornej aj širokej verejnosti vzdelávacie a edukačné programy. Pomocou týchto aktivít prispieva Wikimedia k otvorenému poznaniu a celoživotnému vzdelávaniu jednotlivcov.

Medzi ich vzdelávacie projekty patria:

· Senioři píší Wikipedii — v projekte sú zapojené knižnice, ktoré následne pracujú so seniormi

· Studenti píší Wikipedii — platforma pre študentov a učiteľov

· Uč (s) Wiki — akreditovaný program pre žiakov ZŠ a SŠ

· Otevřený vzdelávací program — kurz pre každého, kto má záujem

Najnovšie naviazala nezisková organizácia spoluprácu s Technickou univerzitou v Liberci a s Vysokou školou chemicko-technologickou v Prahe. Takisto evidujú nárast záujmu o kurzy pre seniorov. Myslím si, že veľký úspech využívania Wikipédie na vzdelávacie účely súvisí s tým, že je to výhodné pre všetky strany: jednotlivec sa aktívne vzdeláva a jeho práca je viditeľná svetu, a zároveň Wikipédia sa rozširuje a stáva sa primárnym zdrojom pre pasívne prijímanie informácií.

[1] WikiStats [online], 2020. [cit. 2021–04–11]. Dostupné z: https://wikistats.wmcloud.org/display.php?t=wp

[2] HO, Leon. Passive Learning vs Active Learning: Which Is More Effective? Lifehack [online]. 2021 [cit. 2021–04–11]. Dostupné z: https://www.lifehack.org/858084/passive-learning

[3] BONWELL, Charles C. Active Learning: Creating Excitement in the Classroom AEHE-ERIC Higher Education Report №1. Washington, D.C: Jossey-Bass, 1991. ISBN 978–1–878380–08–1.

[4] DAVIS, LiAnna. Writing Wikipedia articles teaches information literacy skills, study finds. Diff [online]. Wikimedia, 2017 [cit. 2021–04–11]. Dostupné z: https://diff.wikimedia.org/2017/06/19/wikipedia-information-literacy-study/

[5] O nás. Wikimedia Česká republika [online]. [cit. 2021–04–11]. Dostupné z: https://www.wikimedia.cz/cs/o-nas/

--

--